Jak dbać o jeansy ?

Jak dbać o jeansy, żeby służyły jak najdłużej? 

Aby nasze spodnie jeansowe zachowały swój fason należy przestrzegać kilku zaleceń dotyczących pielęgnacji tego materiału. Chcesz wiedzieć jak dbać o jeansy? Zapraszamy. 

        

Jak prać?

Pranie jeansów - pozornie nic trudnego. Jeśli jednak choć raz zdarzyło Ci się , że spodnie skurczyły się w praniu lub zastanawiasz się czemu tak szybko się niszczą , być może pierzesz je w nieprawidłowy sposób . Aby przedłużyć trwałość materiału i sprawić , że denim zachowa swój kolor na długo , warto zwrócić uwagę na : 

 

- temperaturę wody - najlepiej prać jeansy w 30° C . Pod wpływem wysokich temperatur spodnie wyblakną , a co więcej mogą się skurczyć i źle układać na ciele . Pranie jeansów w 60° C sprawi, że nie będą one wyglądały zbyt dobrze, szczególnie po kilku takich praniach .

 

- rodzaj detergentu - zwróć uwagę na agresywne detergenty a w tym płynu do płukania tkanin , wybielacza i proszku do prania białych tkanin. Klasyczne niebieskie spodnie jeansowe należy prać w proszku lub płynie do prania kolorowych tkanin. Żeby przedłużyć nie tylko żywotność koloru, ale także wytrzymałość materiału sięgnij po specjalny płyn do prania tkanin ciemnych lub jeansu. Możesz również dodać odrobinę octu , dzięki której tkanina będzie mniej podatna na utratę koloru. 

 

- z czym prać - jeśli są to granatowe lub czarne spodnie nie wkładaj ich do pralki z jasnymi ubraniami. Zawsze powinny znaleźć się w pralce z rzeczami o podobnych kolorach. Dla pewności możesz dołączyć do prania chustkę pochłaniającą barwniki.

 

- aby denim jak najdłużej zachował swoje właściwości , nie pierz go bez wyraźnej potrzeby. Spodnie powinny trafić do pralki tylko w przypadku sporych zabrudzeń. W praktyce wystarczy prać je raz na kilka miesięcy niezależnie od częstości noszenia.

 

Jak traktować ubrania jeansowe po praniu? Najlepiej suszyć je w pozycji wiszącej- nie wykręcać , nie kłaść na grzejniku , ani nie suszyć w suszarkach mechanicznych.

 

Jak prasować?

 Zanim zaczniesz szukać porad w internecie , jak odpowiednio prasować jeansy warto przede wszystkim zajrzeć na metkę - dowiemy się tam w jakiej temperaturze je prasować . Nie przestrzeganie właściwych zaleceń może skutkować odbarwieniem tkaniny i zniszczeniem struktury. 

 

- zawsze prasuj jeansy na lewej stronie , aby uniknąć uszkodzenia koloru i wzoru 

 

- wybierz odpowiednią temperaturę - przed prasowaniem jeansów sprawdź etykietę z instrukcjami dotyczącymi prania , zazwyczaj jeansy można prasować na temperaturze około 150°C . Warto unikać zwiększonego wirowania , aby nie utrwalić zagnieceń na tkaninie. 

 

- staraj się rozpocząć prasowanie , gdy spodnie są jeszcze lekko wilgotne, Ewentualnie przed rozpoczęciem prasowania, rozpyl na jeansy trochę wody z rozpylacza . To złagodzi sztywność materiału i ułatwi prasowanie. 

 

- żelazko powinno mieć regulację temperatury , ustaw je na średnią lub wysoką temperaturę . Zbyt niska temperatura nie usunie zagnieceń , a zbyt wysoka może uszkodzić materiał .

 

- po zakończeniu prasowania odwróć jeansy na prawą stronę i wyprostuj nogawki , aby uniknąć fałdowania się materiału.

 

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ?

 

Czasami po zakupie nowych spodni jeansowych mają one dość intensywny , drażniący zapach. Jeśli chcesz się go pozbyć nie musisz od razu prać nowego ubrania. Lepszym rozwiązaniem będzie rozwieszenie spodni w przewiewnym miejscu. Pamiętaj by unikać miejsc mocno nasłonecznionych, a przed rozwieszeniem spodni odwróć je na lewą stronę. Innym rozwiązaniem może okazać się wypranie spodni w sodzie z dodatkiem zwykłego detergentu. Po takim praniu ubrania będą odświeżone, a nieprzyjemny zapach nie będzie wyczuwalny.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium